DİZİ İZLEYEREK İNGİLİZCE ÖĞRENMEK AYRINTILI REHBER

Merhaba bu yazıda dizi izleyerek İngilizce öğrenmek konusuna değinmek istiyorum. Ayrıntılı, anlaşılır ve tam olarak rehber niteliği taşıyan bir içerik olsun istiyorum. Umarım öyle olur :) İlk olarak bu içerikte neler olacak kısaca bahsedeyim. Öncelikle, ingilizce dizi veya film izlemek ingilizceyi geliştirir mi sorusu ile başlayacağız. Ardından, İngilizce öğrenmek için dizi nasıl izlenmeli sorusuna bakacağız. Bu noktada paylaşacağım yöntemin çok hoşuna gideceğini umuyorum. Son olarak İngilizce öğrenmek için dizi tavsiyesi listesine göz atacağız. Dizileri zorluk düzeyi ile beraber paylaşacağım. Yeni başlayan, orta seviye veya ileri seviye olsan da hiç farketmez bu içerikte kendine uygun bir tavsiye bulacaksın. Hazırsan, lafı uzatmadan hemen başlayalım.

İngilizce Dizi Veya Film İzlemek İngilizceyi Geliştirir Mi ?

Kısa cevap evet geliştirir ama öğretmez. Bu noktada ingilizce geliştirmek ve öğrenmek arasındaki ayrımı iyi yapmak gerekir. Gramer bilmeden yani temel ingilizce kurallarını bilmeden dizi izleyerek işe başlarsanız size hiçbir faydası olmayacaktır. Zaten hiçbir şey anlamadığınız için muhtemelen sıkılıp diziyi yarıda kapatacaksınız. En azından temel tense’leri ve cümle yapılarını bildiğinizde her şey çok daha kolay olacak. Ülkemizdeki eğitim sistemi sadece gramer öğretmek üzerine kurulu olduğu için birçok kişinin bu konuda sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Bu içerik temel gramer bilgisine sahip olanlar için eğer bu temel ben de yok diyorsan daha fazla okumana gerek yok senin için vakit kaybı olacaktır. Gramer bilgini tamamladığında yine bekleriz :) Gramer öğrenmek için internette derli toplu güzel bir kaynak bulabilirsem bu yazıyı düzenleyip ekleyeceğim. Bulamazsam belki de sizin için ben hazırlarım. Söz vermiyim ama denerim :) Evet temel gramer bilgisine sahip olanlarla devam edelim. Biz zaten gramer biliyoruz artık kelime bilgimizi arttırmalıyız, dinleme pratikleri yaparak kelimelerin telaffuzlarını öğrenip İngilizce konuşmada akıcı seviyeye gelmeliyiz. Bu noktada favori dizilerimiz ve en popüler filmler bize yardımcı olabilir. Peki ama diziyi nasıl izleyelim ki ingilizcemiz gelişsin? Türkçe altyazılı mı? İngilizce altyazılı mı? Altyazısız mı? Bir diğer başlığa geçmenin vakti geldi.

İngilizce Öğrenmek İçin Dizi Nasıl İzlenmeli ?

Şimdi sırayla başlayalım, Türkçe altyazı ile izlersek muhtemelen dizinin İngilizce olduğunu bile fark etmeyeceğiz. Geçelim ingilizce altyazı ile izlemeye, eğer ingilizce altyazı ile izlersek muhtemelen sadece altyazıya odaklanacağız bu sefer de dinleme yeteneğimiz gelişmeyecek dolayısıyla kelimelerin telaffuzunu öğrenemeyeceğiz. Hiç altyazı kullanmadan izlersek? Bu sefer de bilmediğimiz veya telaffuzunu anlayamadığımız birçok kelime olacak. Dizinin birçok kısmını kaçıracağız belki de yarısında sinirlenip kapatacağız. Tam olarak çıkmaz sokağa girdik. Peki ne yapalım ki hem seyir zevkimizi düşürmeden dizimizi izleyelim hem de ingilizcemiz gelişsin? Eğer izleyeceğimiz dizide kullanılan tüm kelimeleri diziyi izlemeden önce bir yerden çalışıp öğrenirsek tam olarak istediğimizi elde edebiliriz. Peki var mı böyle bir yer? Reklam yapmak gibi olmasın ama şuan tam olarak o yerdesiniz :) diziyleogren.com’da favori dizilerinizin ve en popüler filmlerin kelimelerini yükledik. Sizlerin istekleri doğrultusunda her gün yeni diziler eklemeye devam ediyoruz. Siteyi nasıl kullanıp kelimeleri öğreneceğinizi ayrıntılı anlatmadan önce İngilizce öğrenmek için dizi izleme yöntemini paylaşmak istiyorum. Öncelikle dizinin izleyeceğimiz bölümünde kullanılan tüm kelimelerini diziyleogren.com’dan öğreniyoruz. Daha sonra, o bölümü bir kez ingilizce altyazılı bir kez de altyazı olmadan izliyoruz. Bu yöntemle diziyi bitirdiğinizde İngilizcenizin fark edilir derecede geliştiğine şahit olacaksınız. İnanmıyorsanız deneyebilirsiniz :) Peki nasıl deneyeceksiniz? Hemen madde madde yazayım…

1) diziyleogren.com’ a gidiyoruz

Dizi İle Öğren

2) Seviyemize uygun bir dizi veya filme tıklıyoruz. Hangi dizi benim için uygun nereden bileyim diyorsan hemen aşağıda o konuya değineceğiz.

3) Sezon seçme bölümünde önce sezon seçip ardından ‘Bölüm Seçimi’ butonuna tıklıyoruz

İngilizce Dizi Veya Film İzlemek İngilizceyi Gelistirir Mi

4) Önce bölüm seçimi yapıyoruz ardından ‘Kelime Listesi’ butonuna tıklıyoruz.

İngilizce Ögrenmek İçin Dizi Nasil İzlenmeli

5) Önce zorluk barı yardımıyla çalışmak istediğimiz kelimeleri seçiyoruz. O bölümde kullanılan tüm kelimelere çalışmak istiyorum diyorsanız bar çubuğunu kaydırarak Çok kolay seviyesine getirebilirsiniz. Eğer kolay kelimeleri görmek istemiyorum zaten biliyorum diyorsanız bar çubuğunu orta veya zor dereceye getirebilirsiniz. Son olarak “Quiz’e Git” butonuna tıklayarak Quizi başlatıyoruz.

İngilizce Ogrenmek İcin Dizi Tavsiyesi

İngilizce Öğrenmek İçin Dizi ve Film Önerileri Listesi

Evet gelelim dizi ve film tavsiyelerine. Sizler için dizi ve filmleri içerisinde kullanılan kelimelerin zorluğuna göre “kolay”, “orta” ve “zor” olmak üzere üç seviyeye ayırdık. İngilizce öğrenmek için dizi veya film izleyecekseniz öncelikle Kolay seviyesindeki dizi veya filmlerden başlamanızı öneriyoruz. Şimdi gelin seviyelerine göre ayrılmış listeye göz atalım.

İngilizce Geliştiren Diziler

İngilizce Geliştiren Filmler

Kolay Seviyesindeki Filmler

Orta Seviye Filmler

Zor Seviyesindeki Filmler

Dizi ile ingilizce öğrenmek adlı rehberimizin sonuna geldik. Umarım sıkılmadan buraya kadar okumuşsunuzdur. Buraya kadar okuyanlara özel bir şeyler yapalım. Mesela iletişimden kelimelerini eklememizi istediğiniz diziyi veya filmi bize gönderin, en kısa zamanda ekleyelim. Mesajınıza Rehberi sonuna kadar okudum şeklinde ekleme yaparsanız sizin istediğiniz diziye öncelik vermeye çalışacağım. Ve son olarak eğer bu rehber yararlı olduysa lütfen arkadaşlarınla paylaş ki daha fazla kişiye ulaşsın. Yeni rehberlerde görüşmek üzere İYİ ÇALIŞMALAR :)

İngilizceyi Dizilerden Öğrenmek İsteyenler İçin En Kolay 8 Dizi

Yapay zeka birçok diziyi analiz etti ve en kolay olanları belirledi. İşte Yapay Zekaya göre ingilizce geliştirmek için en uygun 8 dizi.

Devamını Oku
İngilizce Dizi ve Filmlerde En Sık Kullanılan 5000 Kelime

En sık kullanılan kelimelerin anlamlarını ve Quiz linklerini paylaştık.

Devamını Oku